Енергийната бедност остава критичен проблем за България, а цените на електроенергията оказват значително влияние върху уязвимите домакинства. Възобновяемите енергийни източници, и в частност слънчевата енергия, се разглеждат като дългосрочно решение.
11.02.2025 г., „Дом на Европа“, гр. София:
„Могат ли слънчевите микроинсталации (Plug-in PV) да бъдат достъпно решение за домакинства в енергийна бедност?“ бе тема на организирана от Хабитат България кръгла маса, част от проекта SUNRISE (Prosumer Solar Energy – Домакинства, произвеждащи енергия за бита от слънцето), финансиран от Европейската климатична инициатива (EUKI). Проектът предлага достъпен подход за използване на слънчевата енергия в жилищния сектор, използвайки потенциала на фотоволтаичните микроинсталации, като ефективно средство за намаляване на разходите за електроенергия сред най-уязвимите групи.
Събитието откри Минчо Бенов, национален директор на Хабитат България, който подчерта, че „В Европа Plug-in PV се превръщат в масово решение, но в България процедурите остават сложни. Домакинствата трябва да имат лесен достъп до възобновяема енергия, а държавата да създаде адекватна регулаторна рамка.“
В дискусията участваха експерти в областта на жилищната и енергийна бедност, представители на Министерски съвет, МТСП, МРРБ, МОСВ, Агенция за устойчиво енергийно развитие, Център за изследване а демокрацията, Асоциация Активи потребители, Гринпийс, WWF България, представители на електроразпределителни дружества и медии. Основен фокус бе потенциалът на Plug-in PV – малки, лесни за инсталиране фотоволтаични системи, които могат да осигурят евтина и чиста енергия за домакинства, изложени на риск от енергийна бедност.
Бяха представени националните политики в борбата с енергийната бедност, както и мерките, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост. Според д-р Теодора Пенева от БАН и експерт към WWF България, въпреки отпуснатите средства за енергийна ефективност и обновяване на жилищния сграден фонд, страната не решава проблемите на уязвимите домакинства. 100% грант се предоставя на всички собственици в одобрена за саниране сграда, независимо от техния доход и социален статус, вместо такава помощ да се осигурява само на енергийно бедни домакинства, Реалната подкрепа за уязвимите домакинства е недостатъчна и тези групи остават встрани от прилаганите политики. Необходими са целенасочени мерки за облекчаване на административните пречки пред инсталирането на ВЕИ решения.
Ася Добруджалиева, мениджър проекти в Хабитат Българияи Десислава Иванова, главен експерт ЕП в Община Дупница разказаха за успешното инсталиране на първите дванайсет демонстрационни Plug-in PV системи за социално слаби домакинства, съответно по шест в Дупница и Ботевград. Тези микроинсталации доказват, че с минимални инвестиции може да се покрие до 30% от дневното потребление на електроенергия на домакинствата, което значително облекчава сметките им за ток.
Фотоволтаични решения за енергийна независимост
Фотоволтаиците за балкони, с щепсел за включване в контакт (Plug-in PV), с номинална мощност до 800 W, не са популярни в България, но те все повече се прилагат в домакинствата в Западна Европа. В Германия са инсталирани вече над 1 млн. устройства, като на много места провинциите предоставят субсидия в размер на 150 евро, а в Берлин тя достига 500 евро. Тези фотоволтаици имат ниска себестойност, но висок потенциал за информиране на гражданите за възможностите за ползване на слънчева енергия и мотивирането им да контролират потреблението на еленергия и сметките за нея.
Соларният модул Plug-in PV генерира електроенергия от слънчевата радиация, която микроинвертор преобразува в „битова електроенергия“. Той се свързва директно към съществуващата електрическа мрежа в жилището, чрез включване на щепсела в контакта.
Plug-in PV системите обикновено се състоят от два стандартни соларни модула, които произвеждат достатъчно електроенергия, за да покрият в слънчеви дни значителна част от базовото натоварване и от пиковото натоварване на домакинството в обедните часове. Системата от два броя щепселни соларни модула генерира до 800 кВтч електричество на година, достатъчно, за да захраните хладилник, телевизор, компютър и друга техника с безплатна енергия от слънцето.
Предизвикателствата пред въвеждането на Plug-in PV в България
Европейската комисия поставя сериозен акцент върху преодоляването на енергийната бедност, като основната цел е защита на уязвимите групи чрез финансови инструменти и директна подкрепа. България трябва да адаптира тези политики чрез създаване на национални програми за енергийна ефективност, разработване на механизми за идентифициране на енергийно бедни домакинства и кампании за повишаване на информираността и достъпа до подпомагане.
Въпреки потенциалните ползи, регулаторната рамка в България възпрепятства бързото разпространение на слънчевите микроинсталации. Според действащото законодателство, микроинсталациите до 800W в многофамилни сгради се третират като строежи от шеста категория, изискващи сложни административни процедури. В други европейски държави като Германия такива устройства се инсталират без необходимост от разрешителни, като дори се предоставят финансови стимули за желаещите.
Следващи стъпки
Събитието показа, че достъпът до чиста енергия е не само въпрос на екологична устойчивост, но и на социална справедливост. Участниците в кръглата маса единодушно се обединиха около въвеждане на опростени административни процедури за инсталиране на Plug-in PV и възможности за субсидиране на микроинсталации за енергийно бедни домакинства. Необходими са промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, с които да се въведе диференциран подход за микроинсталации до 800 W, така че:
Балконските фотоволтаични системи (Plug-in PV) спомагат за устойчивото използване на възобновяема енергия и могат да бъдат ефективно решение за преодоляване на енергийната бедност. За да се реализират тези ползи е необходимо финансирането на микроинсталации за домакинства в енергийна бедност да бъде включено като мярка в съществуващи програми за ВЕИ за домакинства, като например по Плана за възстановяване и устойчивост, Програмата за развитие на регионите, както и нови програми в Социалния климатичен план за Социален фонд за климата.
Пълна програма и презентации от събитието може да разгледате тук:
Програма
Проект SUNRISE Prosumer Solar Energy
Пакта за климата, енергийната криза и енергийната бедност