Как да използваме соларните централи, за да намалим сметките за ток?, "Денят започва", БНТ

Назад
31 март 2025

Най-доброто, според специалистите е следната комбинация от технологии - термопомпа с фотоволтаична централа и акумулатори към нея, за да се използва максимално енергията от слънцето. Това обаче е трудно постижимо, когато живеем в апартамент, а също така и голяма инвестиция - във всички случаи петцифрена сума. Това не е решение за всяко домакинство, особено за енергийно бедни домакинства.

Затова се фокусираме върху възможностите на слънчевите централи, по конкретно за такива централи, които технически може да бъдат поставени, както в еднофамилна къща, така и ако живеем в апартамент. Затова ги наричат още балконски - на практика това са един или два панела, които се включва директно в контакт. Тези слънчеви микроинсталации струват около 1000 лв. И са с мощност до 800 вата. Нямат експлоатационни разходи. Например в Германия са инсталирани близо 1 милион устройства, а на много места провинциите предлагат субсидия в размер на 150 евро, а в Берлин тя е почти 100%.

Вероятно ще станат - факт са първите законодателни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници и Закона за енергетиката, които транспонират две европейски директиви. Именно там е заложена една обща цел за ЕС до 2030 г. възобновяемата енергия да е поне 42,5% и амбиция за 45%. Доколкото знам в енергийното министерство работят по още законодателни промени, които да дадат възможност за нетно отчитане. Това означава да давате на мрежата излишната електрическа енергия. Тъй като тези малки фотоволтаиците се включват в щепсел към мрежата на дома, е нужно да се направи пренастройване на електромера от дружеството.

Друга административна трудност е, че трябва да се премине през цялата процедура, която е свързана с изграждане на фотоволтаична централа. Тя беше облекчена за централи до 20 кВ, но така микроинсталациите, чиято мощност е до 800 вата трябва да спазва тези правила.

Със слънчева централа може да намалим сметките си за ток с 30%. Капацитетът на панелите намалява с между 0.5 и 1% годишно, т.е. след 30 години може да очакваме, че ще работят на 80% от капацитета си. Слънчевите системи допринасят за енергийния преход и биха било подходящо решение за разходите на домакинствата при либерализация на пазара на електроенергия при битовите потребители.

Вижте повече във видеото на Светозар Костадинов: 

ОЩЕ НОВИНИ

Този проект е част от Европейската инициатива за климата (EUKI). EUKI е инструмент за финансиране на проекти на германското Федерално министерство на икономиката и защитата на климата (BMWK). Конкурсът на EUKI за проектни идеи се осъществява от Германското дружество за международно сътрудничество (GIZ). Общата цел на EUKI е да се насърчи сътрудничеството в областта на климата в рамките на Европейския съюз (ЕС) с цел намаляване на емисиите от парникови газове. www.euki.de/en