V Национален жилищен форум “Декарбонизация на жилищните сгради – възможности и предизвикателства пред България”

Назад
22 април 2025

Събитието събра представители на ключови държавни институции като Администрацията на Министерски съвет /МС/, Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/, Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/ и Агенцията за устойчиво енергийно развитие /АУЕР/, представители на местната власт, експерти в сферата на енергийната ефективност, граждански организации и бизнеса, за да обсъдят бъдещето на жилищните политики в контекста на зелената трансформация.

Форумът откри Минчо Бенов, национален директор на Хабитат България, който подчерта, че декарбонизацията на сградния фонд е неотложна задача в изпълнение на Европейската зелена сделка, обновените директиви за енергийна ефективност и създадения Социален фонд за климата.

Събитието се организира на фона на предизвикателствата, свързани с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост и нуждата от устойчиви политики в жилищния сектор. Основната му цел е намирането на работещи решения за ускоряване на енергийното обновяване на сградите в България, с акцент върху социалната справедливост и подпомагането на енергийно бедните домакинства.

В допълнение беше поставен акцент върху необходимостта от устойчиви решения в строителството, като за добър пример послужи глобалното партньорство между Wienerberger и Habitat for Humanity. „Иновативните ни материали, в комбинация със специализираните знания и опит на Habitat for Humanity, могат да подобрят достъпа до енергийно ефективни жилища, намалявайки екологичния отпечатък на строителството и осигурявайки благоприятни условия на живот за местната общност“, сподели инж. Цанко Миланов, управител за регион Южни Балкани на Винербергер.

Програмата на форума обхвана три основни панела, като постави особен акцент върху нуждата от:

  • Изграждане на работещи стратегии за постигане на въглеродна неутралност в жилищния сектор до 2050 г.;
  • Създаване на финансови механизми за подкрепа на енергийното обновяване на сгради, особено за уязвими групи от населението;
  • Укрепване на капацитета на местните власти за прилагане на политики за устойчиво жилищно развитие;
  • Насърчаване на общественото участие и повишаване на осведомеността относно ползите от декарбонизацията.

ПАНЕЛ I: ЕНЕРГИЙНО ОБНОВЯВАНЕ И НОВИТЕ ИЗСКВАНИЯ НА ДИРЕКТИВАТА ЗА ЕНЕРГИЙНИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СГРАДИТЕ

  • Ина Бояджиева, началник отдел “Контрол по енергийна ефективност” в АУЕР представи презентация на тема „Новите изисквания към жилищния фонд регламентирани в изменената Директива за енергийните характеристики на сградите“. Заедно с експерти от МРРБ, НСОРБ, Българска асоциация за изолации в строителството и “Българо-австрийска консултантска компания” бе обсъдено текущото развитие на Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 г. и Интегрираният национален план в областта на енергетиката и климата до 2030 г. (ИНПЕК), както и взаимодействието между различни нива на управление – държавно и местно – за постигане на енергийната трансформация.

ПАНЕЛ II: НАПРЕДЪКА ПО СОЦИАЛНИЯ ПЛАН ЗА КЛИМАТА И ПОДКРЕПАТА ЗА УЯЗВИМИТЕ ДОМАКИНСТВА В ЕНЕРГИЙНА БЕДНОСТ

  • Доц. д-р Теодора Пенева, изследовател от Института за икономически изследвания към БАН и старши експерт „Климат и енергия“ във WWF България сподели актуални данни относно нивото на енергийна бедност в страната, включени в презентацията й „Социалният фонд за климата и енергийната бедност“. Представители на Администрацията на МС, МРРБ и екологично сдружение „За Земята“ разгледаха основните линии на Социалния план за климата, с акцент върху механизмите за подкрепа на уязвимите домакинства. Подчертана бе ролята на общините като ключов партньор в процеса на енергийно обновяване и социално включване.

ПАНЕЛ III: ПРОЕКТ SUNRISE – PLUG-IN PV (БАЛКОНСКИ ФОТОВОЛТАИЧНИ СИСТЕМИ) ЗА ЕНЕРГИЙНО БЕДНИ ДОМАКИНСТВА

  • Ася Добруджалиева, мениджър проекти в Хабитат България разказа за проект  Sunrise и по-конкретно „Бариерите пред инсталирането на балконски фотоволтаични системи с мощност 800 W и постигнатите резултати в общините Дупница и Ботевград“. Фотоволтаичните микроинсталации тип „Plug-in PV“ са иновативно решение за индивидуално производство на електроенергия, приложено широко и много успешно в Германия. Зорница Трифонова, секретар на Община Дупница и Адриан Агенлов, главен експерт „Етнически и демографски въпроси” в Община Ботевград представиха българският опит чрез реализираните пилотни проекти в двете общини, където са инсталирани 12 демонстрационни системи на балкони на социални и общински жилища. Ивайло Алексиев, изпълнителен директор на АУЕР и Мирослав Димитров, председател на УС на Българска соларна асоциация отговориха на всички въпроси свързани с административните и технически предизвикателства пред инсталирането на балконски фотоволтаични микроинсталации в България.

По време на форума експертите подчертаха, че декарбонизацията на жилищния фонд е не само екологична, но и социална мисия. Мерките трябва да бъдат достъпни за всички граждани, особено за уязвимите групи, като се избегне задълбочаване на социалното неравенство.

Форумът изпрати силно послание, че за да успее декарбонизацията на жилищния фонд в България, е нужно цялостно и солидарно усилие от страна на държавата, бизнеса, неправителствените организации и самите граждани. Успешният преход към устойчива енергийна система в жилищния сектор ще бъде измерен не само в намалени въглеродни емисии, но и в по-добро качество на живот за всички.


Пълен видеозапис на V Национален жилищен форум може да гледате тук:


ОЩЕ НОВИНИ

Този проект е част от Европейската инициатива за климата (EUKI). EUKI е инструмент за финансиране на проекти на германското Федерално министерство на икономиката и защитата на климата (BMWK). Конкурсът на EUKI за проектни идеи се осъществява от Германското дружество за международно сътрудничество (GIZ). Общата цел на EUKI е да се насърчи сътрудничеството в областта на климата в рамките на Европейския съюз (ЕС) с цел намаляване на емисиите от парникови газове. www.euki.de/en